O terénních programech, které aktivně vyhledávají uživatele návykových látek, kteří mají z různých důvodů tendenci se skrývat, tj. nevyhledávat odborné služby, koluje řada mýtů a zkreslených představ. Asi nejčastější je ta, že bezplatná výměna injekčního materiálu podporuje uživatele drog v jejich injekčním užívání, protože jim vlastně usnadňuje jejich „závislostní“ životní styl.
Terénní programy ale prostřednictvím bezplatné výměny injekčních stříkaček a jehel navazují s nedůvěřivými injekčními uživateli drog kontakt, postupně s nimi budují vzájemnou důvěru a motivují je k tomu, aby neodhazovali použité injekční nářadí na veřejných místech a neohrožovali tím veřejné zdraví a snaží se je motivovat i ke změně jejich životního stylu. Konečným cílem této změny je např. léčba závislého chování nebo přinejmenším ne tolik rizikové vzorce užívání drog.
Pracovníci terénních programů tedy „jen“ nevyměňují svým klientům injekční stříkačky, ale i sbírají odhozené injekční stříkačky v místech, kde se injekční uživatelé drog setkávají. Jak fungují terénní programy v praxi, ukazuje přiložené video.
WHITE LIGHT I vzniklo 3. října 1996 jako občanské sdružení (reg. na MV ČR č. II/s-OS/1-30785/96-R). Od ledna 2014 se podle nového Občanského zákoníku stalo spolkem a od 1. ledna 2016 zapsaným ústavem.
WHITE LIGHT I, z. ú. má postavení právnické osoby se sídlem v Ústí nad Labem a s působností na území celé České republiky.
V Ústeckém kraji provozujeme ucelené spektrum certifikovaných služeb pro osoby ohrožené škodlivými závislostmi, pomáháme jim předcházet vzniku a rozvoji závislého chování a/nebo při úzdravě a návratu klientů do života bez škodlivých závislostí.
© 2018 - 2021 Copyright WHITE LIGHT I.. Všechna práva vyhrazena. www.wl1.cz Webmaster by – Roman Erlitz – ERiK004